Miejsca konferencyjne

Curia Iulia (Piazza Santa Maria Nova 53) – pierwszy dzień konferencji (5.12.2022) zaplanowano w słynnym budynku znajdującym się na Forum Romanum, służącym w starożytności posiedzeniom senatu. Pierwsza budowla w tym miejscu powstała już w VI w p.n.e., o wiele jednak bardziej znana była ta z czasów Juliusza Cezara oraz Dioklecjana. VI w. n.e. umiejscowiono w jej wnętrzach kościół św. Hadriana. Teraźniejszy budynek poddano pracom konserwatorskim w latach 30. XX wieku, przywrócono wówczas jego dawny wygląd. Curia Iulia należy obecnie do Parco archeologico de Colosseo.

 

Musei Capitolini (Via delle Tre Pile 1) – poranna sesja drugiego dnia konferencji (6.12.2022) odbędzie się w jednym z najsłynniejszych rzymskich muzeów – miejscu przechowania słynnej wilczycy, rzeźby Spiraria czy znakomitej głowy Meduzy autorstwa Gian Lorenza Berniniego. Prelegenci i widzowie spotkają w sali dedykowanej słynnemu barokowemu malarzowi i architektowi Pietro da Cortonie

 

Fondazione Camillo Caetani (Via delle Botteghe Oscure 32) – popołudniowa sesja drugiego dnia konferencji (6.12.2022) będzie miała miejsce w siedzibie założonej w 1956 roku fundacji zajmującej się promocją dziedzictwa archiwalnego, artystycznego i książkowego rodziny Caetani. We wnętrzach szesnastowiecznego pałacu można odnaleźć dzieła m.in. Pompeo Batoniego, Antona Rafaela Mengsa i Angeliki Kauffmann.

 

Insituto Nazionale Di Romani (Piazza dei Cavalieri do Malta) – ostatni dzień konferencyjny (7.12.2022) zostanie zorganizowany w założonej w 1925 roku przez Carlo Galassiego Paluzziego instytucji zajmującej się badaniami na temat Rzymu we wszystkich możliwych aspektach (historycznym, archeologicznym, artystycznym, urbanistycznym, językowym, społecznym, gospodarczym itp.) Jej siedziba mieści się na wzgórzu awentyńskim, skąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Bazylikę św. Piotra.